Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Czyli kilka sposobów na zdrowy sen.

Sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Przede wszystkim pozwala na jego regenerację i odpoczynek, dając siłę do pokonywania trudności kolejnego dnia. Oprócz tej oczywistej i odczuwalnej na co dzień funkcji, oczyszcza mózg, wpływa na pamięć długotrwałą i co najważniejsze reguluje działanie układu odpornościowego, uzasadniając tym powiedzenie, że „sen to zdrowie”. Niestety jednak dla wielu z nas dobry sen jest ważnym, ale nieuchwytnym celem.

Według raportu „Sen Polaków”, który w 2015 roku powstał na zlecenie marki Dormeo Polska, na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS wynika, że ogromna część, bo ponad połowa z nas, odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność, a 2/3 Polaków uskarża się na różne problemy ze snem. To dość zatrważające dane.

Długość snu w ciągu doby zależy od indywidualnych potrzeb każdego człowieka, jednak nie powinniśmy nigdy spać krócej, niż 6 godzin w ciągu doby. W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest ogromne a ilość zadań i obowiązków przytłacza, nie trudno złamać tę ważną zasadę. Według raportu bowiem jedynie połowa z nas przesypia zalecane przez ekspertów 7-8 godzin. Jak widać, nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak poważne skutki niosą ze sobą zaburzenia tak istotnej funkcji życiowej.

Zaburzenia snu i przewlekła utrata snu mogą powodować zagrożenie chorób serca, udaru, nadciśnienia, arytmii a nawet cukrzycy. Co ciekawe, głównym powodem tych zaburzeń  wskazywanym w badaniu (u aż 40% ankietowanych) były właśnie problemy ze zdrowiem. Oznacza to, że nie śpiąc, nie trudno wpaść w błędne koło dysfunkcji organizmu. Inne przyczyny kłopotów ze snem to głównie trudności wywołane czynnikami psychologicznymi.

Sen odgrywa kluczową rolę w myśleniu i uczeniu się, a jego brak wpływa negatywnie na procesy poznawcze. Utrudnia skupienie uwagi, osłabia czujność, koncentrację i zdolności rozumowania oraz znacznie obniża umiejętności rozwiązywanie problemów. Oprócz obniżenia sprawności seksualnej, przyrostu masy ciała, starzenia się skóry, depresji, problemów z pamięcią, senność stanowi również jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami niedoboru snu? Należy nie tylko spać wystarczająco długo, ale również przestrzegać podstawowych zasad higieny snu. Jedną z nich jest m.in. regularne wstawanie z łóżka i kładzenie się spać o stałej porze. Drugą, łamaną notorycznie przez Polaków, jest nieoglądanie telewizji i niekorzystanie z tabletów lub smartfonów przed snem. Dlaczego? Promieniowanie ekranu zaburza produkcję melatoniny, istotną w utrzymaniu prawidłowego rytmu okołodobowego. Tymczasem, według badań TNS, aż 70% Polaków ogląda telewizję bardzo często lub często, a 25% regularnie korzysta przed snem z urządzeń mobilnych.

Kolejnym, fundamentalnym czynnikiem wpływającym na zdrowy sen jest komfort spania, czyli wybranie odpowiedniego łóżka. Źle dobrany materac i poduszki nie zapewniają dla ciała właściwej pozycji, a tym samym prawidłowego odpoczynku, przyczyniając się do bólu kręgosłupa oraz napięcia mięśni. Tym bardziej smuci fakt, że aż 55% z nas śpi na rozkładanych kanapach, sofach, rogówkach, które nie są przystosowane do codziennego spania.

Produktami znacznie poprawiającymi wygodę nocnego wypoczynku są poduszki Balanssen, które swobodnie możesz ze sobą zestawiać. Znajdziesz je na stronie: https://balanssen.com/kategoria-produktu/zdrowy-sen/ .

Jedną z nich jest Wałek z Serii MedicRoll, który dzięki swojej specyficznej budowie i naturalnemu wypełnieniu ma szerokie zastosowanie. Zapewnia zdrowy sen dopasowując się też do kształtu głowy i pozwalając na jej delikatne zapadnięcie się w najwygodniejszej pozycji. Wałek Medicroll jest również do podpierania odcinka lędźwiowego, czy nóg.

Mimo, że dane dotyczące snu Polaków nie są zbyt optymistyczne, należy mieć nadzieję, że wraz ze wzrostem świadomości w tym temacie, tendencje będą się zmieniać na naszą korzyść. Najważniejsze, by doceniać ogromne znaczenie snu i nauczyć się, jak dbać o to, by był głęboki i zdrowy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka
StartKategorieKonto
Szukaj