Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Czyli kilka sposobów na zdrowy sen.

Sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Przede wszystkim pozwala na jego regenerację i odpoczynek, dając siłę do pokonywania trudności kolejnego dnia. Oprócz tej oczywistej i odczuwalnej na co dzień funkcji, oczyszcza mózg, wpływa na pamięć długotrwałą i co najważniejsze reguluje działanie układu odpornościowego, uzasadniając tym powiedzenie, że „sen to zdrowie”. Niestety jednak dla wielu z nas dobry sen jest ważnym, ale nieuchwytnym celem.

Według raportu „Sen Polaków”, który w 2015 roku powstał na zlecenie marki Dormeo Polska, na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS wynika, że ogromna część, bo ponad połowa z nas, odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność, a 2/3 Polaków uskarża się na różne problemy ze snem. To dość zatrważające dane.

Długość snu w ciągu doby zależy od indywidualnych potrzeb każdego człowieka, jednak nie powinniśmy nigdy spać krócej, niż 6 godzin w ciągu doby. W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest ogromne a ilość zadań i obowiązków przytłacza, nie trudno złamać tę ważną zasadę. Według raportu bowiem jedynie połowa z nas przesypia zalecane przez ekspertów 7-8 godzin. Jak widać, nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak poważne skutki niosą ze sobą zaburzenia tak istotnej funkcji życiowej.

Zaburzenia snu i przewlekła utrata snu mogą powodować zagrożenie chorób serca, udaru, nadciśnienia, arytmii a nawet cukrzycy. Co ciekawe, głównym powodem tych zaburzeń  wskazywanym w badaniu (u aż 40% ankietowanych) były właśnie problemy ze zdrowiem. Oznacza to, że nie śpiąc, nie trudno wpaść w błędne koło dysfunkcji organizmu. Inne przyczyny kłopotów ze snem to głównie trudności wywołane czynnikami psychologicznymi.

Sen odgrywa kluczową rolę w myśleniu i uczeniu się, a jego brak wpływa negatywnie na procesy poznawcze. Utrudnia skupienie uwagi, osłabia czujność, koncentrację i zdolności rozumowania oraz znacznie obniża umiejętności rozwiązywanie problemów. Oprócz obniżenia sprawności seksualnej, przyrostu masy ciała, starzenia się skóry, depresji, problemów z pamięcią, senność stanowi również jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami niedoboru snu? Należy nie tylko spać wystarczająco długo, ale również przestrzegać podstawowych zasad higieny snu. Jedną z nich jest m.in. regularne wstawanie z łóżka i kładzenie się spać o stałej porze. Drugą, łamaną notorycznie przez Polaków, jest nieoglądanie telewizji i niekorzystanie z tabletów lub smartfonów przed snem. Dlaczego? Promieniowanie ekranu zaburza produkcję melatoniny, istotną w utrzymaniu prawidłowego rytmu okołodobowego. Tymczasem, według badań TNS, aż 70% Polaków ogląda telewizję bardzo często lub często, a 25% regularnie korzysta przed snem z urządzeń mobilnych.

Kolejnym, fundamentalnym czynnikiem wpływającym na zdrowy sen jest komfort spania, czyli wybranie odpowiedniego łóżka. Źle dobrany materac i poduszki nie zapewniają dla ciała właściwej pozycji, a tym samym prawidłowego odpoczynku, przyczyniając się do bólu kręgosłupa oraz napięcia mięśni. Tym bardziej smuci fakt, że aż 55% z nas śpi na rozkładanych kanapach, sofach, rogówkach, które nie są przystosowane do codziennego spania.

Produktami znacznie poprawiającymi wygodę nocnego wypoczynku są poduszki Balanssen, które swobodnie możesz ze sobą zestawiać.

Jedną z nich jest Wałek z Serii MedicRoll, który dzięki swojej specyficznej budowie i naturalnemu wypełnieniu ma szerokie zastosowanie. Zapewnia zdrowy sen dopasowując się też do kształtu głowy i pozwalając na jej delikatne zapadnięcie się w najwygodniejszej pozycji. Wałek Medicroll jest również do podpierania odcinka lędźwiowego, czy nóg.

Mimo, że dane dotyczące snu Polaków nie są zbyt optymistyczne, należy mieć nadzieję, że wraz ze wzrostem świadomości w tym temacie, tendencje będą się zmieniać na naszą korzyść. Najważniejsze, by doceniać ogromne znaczenie snu i nauczyć się, jak dbać o to, by był głęboki i zdrowy.

Wiemy, jak ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Od ponad 15 lat łączymy wiedzę, potrzeby oraz doświadczenie dostarczając współuczestnikom rynku medycznego produkty oraz usługi na najwyższym poziomie. Współpracujemy z największymi szpitalami, firmami farmaceutycznymi oraz sklepami medycznymi i sieciami aptek w Polsce stale rozszerzając wachlarz naszych produktów oraz usług. Profesjonalizm oraz nabyty perfekcjonizm w kontakcie z klientem pozwoliły nam uzyskać szerokie grono stałych odbiorców, którzy za kluczowy warunek współpracy stawiają sobie jakość, terminowość oraz uczciwość.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka
StartKategorieKonto
Szukaj